Najwieksza w Polsce

Sieć sprzedaży
artykułów sanitarnych,
grzewczych i instalacyjnych!

Aalberts HFC: Prefabrykacja, cyfryzacja, współpraca

« wróć

 

Przemysław Klabiński prezes Zarządu Aalberts hydronic flow control w Polsce, firmy należącej do Grupy Aalberts wraz z markami Flamco, Comap, Sentinel i UWS, dzieli się swoimi wrażeniami z tegorocznych Targów Grupy SBS oraz opowiada o nowościach, takich jak prefabrykowane kotłownie typu plug & play. W rozmowie podkreśla znaczenie kompleksowych rozwiązań „od źródła do emitera”, cyfryzacji w branży, a także nakreśla wyzwania i szanse związane z transformacją energetyczną.

Targi Grupy SBS zgromadziły tysiące gości i setki wystawców, a frekwencja wzrosła o około 8%, osiągając ponad 3200 uczestników. Jakie są Państwa ogólne wrażenia z tegorocznych Targów Grupy SBS? Co najbardziej zapadło Państwu w pamięć pod-czas tej jubileuszowej edycji?

 

Targi Grupy SBS na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń naszej firmy. Doceniamy zaangażowanie organizatorów w realizację wydarzenia, które umożliwia nam bezpośredni kontakt z instalatorem, wymianę doświadczeń i wzmocnienie wzajemnych relacji. Targi to dla nas idealny moment, aby zaprezentować nowości, ale też przypomnieć o rozwiązaniach, które idealnie wpisują się trendy rynkowe, jak modernizacja czy szerzej renowacja kotłowni. Z okazji jubileuszowej edycji targów postanowiliśmy oprócz standardowej oferty produktowej marek Flamco i Comap pokazać naszą nowość – prefabrykowane kotłownie. Zaprezentowany kontener był inauguracją w Polsce.

 

Jedną z nowości pokazanych premierowo w Polsce na Targach była wspomniana prefabrykowana kotłownia typu plug & play Aalberts hydronic flow control. Proszę opowiedzieć więcej o tym rozwiązaniu – jakie korzyści niesie dla instalatorów i użytkowników końcowych oraz jakie są Państwa oczekiwania wobec jej przyjęcia na rynku?

 

Prefabrykowane  rozwiązana  hydrauliczne (PHS) stanowią ważną część portfolio Aalberts hydronic flow control. To odpowiedź na potrzeby rynku komercyjnego, który oczekuje sprawnego montażu zintegrowanych rozwiązań, pozwalających na utrzymanie komfortu w budynku w trybie ciągłym.  Prefabrykowane rozwiązania plug and play tworzymy na indywidualne potrzeby naszych klientów. Projektujemy, produkujemy i dostarczamy kompletne rozwiązania hydrauliczne w formie kontenerów lub platform dla Data Center, supermarketów, szpitali czy budynków wielorodzinnych w Polsce i Europie. Te prefabrykowane jednostki skracają czas instalacji na miejscu nawet o 60% i obniżają koszty o około 25%. Obserwując rynkowe trendy mogę powiedzieć, że rozwiązania modułowe staną się standardem w nowym jak i modernizowanym budownictwie przyszłości.

Wspomnieliśmy o prefabrykowanej kotłowni  Aalberts  HFC.  Czy  oprócz  niej, Aalberts hydronic flow control sp. z o.o. prezentowało na Targach inne nowości rynkowe, drobne usprawnienia w istniejących produktach, czy też całkiem nowe urządzenia lub systemy, które miały swoją premierę lub przedpremierę?

 

Targi Grupy SBS były dla nas idealnym momentem na zaprezentowanie pełnej gamy produktów dedykowanych do czyszczenia instalacji marki Sentinel oraz demineralizowania wody grzewczej zgodnie z normą VDI2035 marki UWS. Produktów tak ważnych dla utrzymania dobrej jakości wody w instalacji. Ta z kolei jest podstawą do przedłużenia gwarancji na źródła ciepła u większości znanych producentów pomp ciepła czy kotłów.

Aalberts hydronic flow control to część większej grupy Aalberts, do której należą również marki takie jak Flamco i Comap, Sentinel czy UWS. Jak funkcjonuje ta struktura i w jaki sposób te marki współpracują ze sobą, aby oferować kompleksowe rozwiązania dla branży?

 

Kompletna oferta produktów i rozwiązań w zakresie ogrzewania, chłodzenia i utrzymania jakości wody instalacji to nasza niewątpliwa przewaga rynkowa. Dostarczamy rozwiązania „od źródła do emitera”, które są obecne na każdym etapie cyklu życia budynku. Ponadto logistyka, gwarancja, a także serwis są świadczone przez jedną firmę, co oznacza jedną odpowiedzialność, spójność i jakość obsługi oraz lepsze wsparcie techniczne także w przypadku ewentualnych reklamacji. Dla klienta to oszczędność czasu, mniejsze ryzyko, niższe koszty i większy komfort współpracy. Producent, który sam obsługuje wszystkie etapy, staje się realnym partnerem, a nie tylko dostawcą sprzętu.

 

Jakie macie Państwo rozwiązania cyfrowe dla instalatorów w swoim portfolio? Jak w tym zakresie wspieracie Państwo tę grupę i czy macie wizję tego, jak digitalizacja zmieni rynek instalacyjny i pracę instalatora?

 

 

Instalatorzy mogą na co dzień korzystać z bezpłatnych narzędzi doboru i kalkulacji, które umożliwiają wybór produktów dopasowanych do realizowanej instalacji. Są one dostępne na naszych stronach marek Flamco i Comap Ciekawym rozwiązaniem dla właścicieli budynków i instalatorów jest usługa zdalnego odczytu Flamconnect Remote, która  daje możliwość monitoringu pracy instalacji i zarządzania nią  z dowolnego miejsca. Flamconnect Metering to z kolei usługa abonamentowa zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych z pełnym wsparciem serwisowym. Pozwala ona nie tylko na kontrolę zużycia mediów, ale też spełnić wymagania Dyrektywy efektywności energetycznej (EED).

 

Warto podkreślić, że nasze produkty są skatalogowane i dostępne w BIMie, dzięki czemu projektanci mogą projektować instalacje zgodne z najwyższymi standardami rynkowymi. Digitalizacja to w obecnych czasach absolutny must have. Bez digitalizacji zasobów firmy stają się niekonkurencyjne. Nam zależy nam na dostarczaniu rozwiązań najwyżej jakości, zatem nasz dział PIM nieustannie digitalizuje dostępne zasoby.

Targi Grupy SBS były miejscem spotkań profesjonalistów z branży instalacyjno-sanitarno-grzewczej i sieci zewnętrznych. Z Państwa perspektywy, jakie są najważniejsze wyzwania, przed którymi stoi obecnie branża instalacyjna w Polsce?

 

Przede wszystkim należy wskazać na konieczność dostosowania się do transformacji energetycznej i polityki klimatycznej UE. Branża mierzy się z dynamicznymi zmianami w przepisach, związanymi m.in. z dekarbonizacją budynków, zaostrzającymi się normami emisji oraz wymogami efektywności energetycznej. To wymaga od instalatorów i projektantów coraz większej wiedzy na temat nowoczesnych technologii — pomp ciepła, kotłów kondensacyjnych, hybrydowych systemów grzewczych czy rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii.

 

Nie  można  też  pominąć  presji  kosztowej i oczekiwań inwestorów. Wzrost cen materiałów, komponentów oraz usług instalacyjnych sprawia, że klienci coraz częściej poszukują rozwiązań nie tylko ekologicznych, ale też optymalnych kosztowo i zapewniających szybki zwrot z inwestycji. To stawia przed branżą zadanie oferowania technologii, które łączą wysoką efektywność z dostępnością cenową.

 

Jako producent rozwiązań do kotłowni widzimy te wyzwania jako impuls do dalszego rozwoju innowacyjnych produktów i ścisłej współpracy z branżą instalacyjną, tak aby wspólnie realizować cele transformacji energetycznej i budować bardziej zrównoważony sektor budownictwa.

 

A jakie widzą Państwo szanse i perspektywy rozwoju dla branży w najbliższych latach, biorąc pod uwagę takie aspekty jak transformacja energetyczna czy rosnące zapotrzebowanie na efektywne rozwiązania?

 

Szanse i wyzwania dla naszej branży to remonty. Mamy wiele budynków wymagających remontów, podniesienia ich standardów oraz efektywności. Proszę sobie wyobrazić, że tylko w mojej miejscowości – Lesznie, w centrum miasta jeszcze funkcjonuje 4200 pieców kaflowych. Wyzwaniem jest więc, jak doprowadzić ciepło do tych kamienic i jak sfinansować całą tą inwestycję.  Takich miast jak moje jest w Polsce blisko 100, a czas na dokonanie modernizacji z każdym miesiącem ulega skróceniu. Dlatego kreujemy rozwiązania, które pomogą lokalnym ciepłowniom, czy też zarządcom nieruchomości zrealizować cel jakim jest modernizacja w możliwie krótkim czasie z zachowaniem optymalnych kosztów inwestycji. 

 

Współpraca z instalatorami jest kluczowa w Państwa branży. Jakie działania Aalberts hydronic flow control sp. z o.o. podejmuje, aby wspierać instalatorów, budować z nimi trwałe relacje i odpowiadać na ich potrzeby?

 

Instalatorzy to dla nas jedna z najważniejszych grup, z którymi na co dzień pracujemy,  podczas spotkań  czy szkoleń, gdzie możemy zaprezentować nasze rozwiązania, ale też wsłuchać się w ich potrzeby. Rozwijamy wspomniane wcześniej narzędzia doboru produktów marek Flamco czy Comap, ale także zainaugurowaliśmy program lojalnościowy „Instal Profit Club”, którego celem jest nagradzanie tych instalatorów, którzy na co dzień wybierają produkty naszych marek. Już niebawem ruszy Akademia Aalberts hydronic flow control, czyli specjalna strona internetowa, gdzie instalatorzy, ale też projektanci czy właściciele budynków będą mogli poznać bliższej nasze rozwiązania, uczestnicząc w webinariach. W ramach akademii będziemy organizować też szkolenia stacjonarne w naszej firmie. Dlatego już dziś zapraszam do śledzenia naszych stron internetowych i mediów społecznościowych w tym zakresie.

 

Dziękujemy za rozmowę.

 

Rozmawiał: Piotr Sawczuk

Media branżowe
https://instalreporter.pl/
Magazyn Grupy SBS
https://www.ogrzewnictwo.pl/
Szukaj