Najwieksza w Polsce

Sieć sprzedaży
artykułów sanitarnych,
grzewczych i instalacyjnych!

AFRISO: Filtr siatkowy czy separator zanieczyszczeń?

« wróć

Najbardziej niepożądanym zjawiskiem jest osadzanie się zanieczyszczeń w przewodach, co prowadzi do zmniejszenia ich przekroju. Ponadto osady zbierające się w grzejnikach wpływają na zmniejszenie ich efektywności. Taka instalacja nie dość, że traci swoją sprawność, to dodatkowo skraca się jej żywotność.


Najbardziej popularną metodą ochrony instalacji przed zanieczyszczeniami są filtry siatkowe. Zasadą działania zwykłego filtra siatkowego jest bardzo prosta. Przelot zanieczyszczonego medium odbywa się przez wlot i wylot, a wszystkie zabrudzenia osadzają się na zamontowanym w środku metalowym filtrze siatkowym. Choć może wydawać się, że takie urządzenie jest wystarcząjące i zapewnimy odpowiednią ochronę naszej instalacji, to nie jest to prawdą. Obecnie na rynku istnieją bardziej zaawansowane metody zapewnienia sprawności i żywotności naszej instalacji, które bardzo szybko zyskują na popularności wśród instalatorów oraz inwestorów.
Separatory powietrza i zanieczyszczeń FAR to idealne urządzenia do ochrony naszej instalacji oraz odpowiedź na słabości filtra siatkowego. Istnieje szereg różnic pomiędzy zwykłym filtrem siatkowym, a separatorami powietrza i zanieczyszczeń FAR.

Separator a filtr – jakie są różnice?

  1. Filtr siatkowy wyłapuje wszystkie cząstki o średnicy większej, niż 0,5 mm. Natomiast separatory powietrza i zanieczyszczeń FAR wyłapują cząstki o średnicy większej, niż 5 mikrometrów (μm) czyli są 10 razy bardziej dokładne.
  2. W filtrze siatkowym metodą filtracji jest przepływ czynnika, który jest wyłapywany przez metalową siatkę. Powoduje to zwiększenie strat ciśnienia generowanych przez filtr, dlatego też musi być okresowo czyszczony. Dodatkowo siatka jest bardzo delikatna i podatna na rdzę. Separatory FAR posiadają w środku plastikowy element filtracyjny - odporny na wysokie temperatury i korozję - który wprowadza płyn w ruch wirowy. Dzięki temu zanieczyszczenia się oddzielają i osadzają na dnie separatora.
  3. Separatory powietrza i zanieczyszczeń FAR posiadają bardzo mocny neodymowy magnes, który zbiera wszystkie metalowe cząstki i opiłki zawieszone w płynie. Filtry siatkowe są pozbawione jakiegokolwiek dodatkowego elementu, który wspomaga wyłapywanie brudu.
  4. W momencie, gdy filtr siatkowy jest mocno zabrudzony następuje ograniczenie przepływu, co może skutkować niedostatecznym dogrzaniem pomieszczeń. Separatory FAR nie ograniczają przepływu, przez co nie mamy spadków ciśnień.
  5. Podczas konserwacji filtra siatkowego musimy odciąć przepływ przed oraz za filtrem, odkręcić kluczem hydraulicznym oraz wyczyścić pod bieżącą wodą. Do separatorów FAR nie potrzebujemy żadnych narzędzi oraz nie musimy odcinać przepływów. Wystarczy odkręcić korek zaworu spustowego, a wszystkie zanieczyszczenia wraz z wodą zostają usunięte
  6. Separatory powietrza i zanieczyszczeń FAR nie tylko usuwają zanieczyszczenia z instalacji, ale również wspomagają uwalnianie się powietrza z medium, aby uchronić je przed obecnością powietrza, które powoduje korozję.
  7. Separatory powietrza i zanieczyszczeń FAR można montować na przewodach poziomych i pionowych dzięki ruchomym przyłączom.
  8. W przypadku gdy mamy już gotową instalację i na montaż separatora nie mamy miejsca, możemy użyć kompaktowego separatora zanieczyszczeńFAR, który jest urządzeniem zaprojektowanym do nowoczesnych domowych instalacji grzewczych głównie z kotłem gazowym. Dzięki kompaktowym rozmiarom oraz estetycznemu wyglądowi można montować go na rurociągach poziomych bezpośrednio pod kotłami wiszącymi, gdzie nie ma możliwości montażu tradycyjnego separatora. Jest dostępny w wersji z przyłączem kątowym jak i prostym oraz malowany w kolorze białym.

Podsumowując, jeżeli chcemy mieć dobrze zabezpieczoną instalację powinniśmy montować zarówno filtr siatkowy na powrocie z instalacji jak również separatory powietrza i zanieczyszczeń FAR. Ten początkowy koszt inwestycyjny na pewno zwróci się z biegiem lat.

Media branżowe
https://instalreporter.pl/
Magazyn Grupy SBS
https://www.ogrzewnictwo.pl/
Szukaj