Najwieksza w Polsce

Sieć sprzedaży
artykułów sanitarnych,
grzewczych i instalacyjnych!

Czyste powietrze? THERMA V typu Monobloc na czynnik R32!

« wróć

Trwa program Czyste Powietrze. Dzięki tej akcji, właściciele domów jednorodzinnych, mogą starać się o dofinansowanie przy modernizacji cieplnej budynku jak i wymiany źródła ciepła w istniejącym obiekcie. Program koncentruje się na termomodernizacji oraz efektywnym zarządzaniu energią w gospodarstwach domowych. W praktyce oznacza to, że dotyczy większości poważniejszych inwestycji związanych z lepszym i wydajniejszym ogrzewaniem domu.

 

Start programu daje dużą obietnicę nie tylko oszczędności, ale też pozwala pomyśleć o środowisku naturalnym i ekologii. Adresatem programu są właściciele domów jednorodzinnych, przedmiotem dofinansowania są czynności związane z ogólnie pojętym zmniejszeniem ilości zużywanej energii cieplnej. Może to być dofinansowanie zakupu okien lub wymiany starego źródła ogrzewania jak wysokoemisyjnych kotłów na nowoczesne urządzenia grzewcze. Warto się zapoznać ze szczegółami programu, każdy inwestujący w swój dom czy to właśnie budowany czy remontowany może skorzystać. Idą za tym konkretne oszczędności finansowe.

 

Wszystkie pompy ciepła znajdujące się w ofercie LG spełniają wymagania Programu Czyste Powietrze. Therma V to pompa ciepła typu powietrze-woda, która znalazła zastosowanie w nowych jak i modernizowanych domach gwarantując zaawansowaną technologię grzewczą i oszczędność energii. To rozwiązanie grzewcze współpracujące z instalacją ogrzewania podłogowego, a także grzejnikowego. Dodatkowo pompa może być użyta do przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz współpracy z kolektorami słonecznymi czy panelami fotowoltaicznymi. Dzięki wykorzystaniu technologii inwerterowej i pobieraniu energii z otoczenia, jest 4 razy bardziej wydajna energetycznie niż instalacje z kotłem grzewczym. Ponadto technologia regulacji ciśnienia zapewnia stabilną wydajność grzewczą w niskiej temperaturze i sprawia, że bez trudu osiągane są docelowe parametry pracy.


Dodatkowo, zróżnicowane konstrukcje typu Monobloc (wszystko-w-jednym), czarne ożebrowanie oraz funkcje zorientowane na użytkownika pozwalają zwiększyć renomę wśród specjalistów, a także zadowolenie użytkowników korzystających z bogatej linii wyrobów LG o wydajności grzewczej od 5 kW do16 kW. Pompa ciepła THERMA V typu Monobloc na czynnik R32 stanowi kompletne urządzenie, w którym jednostka wewnętrzna i zewnętrzna są połączone w jeden moduł. Dlatego też nie ma potrzeby prowadzenia prac montażowych instalacji chłodniczej, a urządzenie typu Monobloc wymaga jedynie podłączenia do instalacji wodnej. Ponadto, dodatkowe elementy obiegu wodnego, jak płytowy wymiennik ciepła, naczynie wzbiorcze i pompa wodna są zawarte w zestawie. System sterowania firmy LG oferuje szereg rozwiązań, które zmniejszają koszty eksploatacyjne i zapewniają efektywną kontrolę zużycia energii.


Dzięki swoim właściwościom, czynnik R32 w odróżnieniu do R410A znacznie mniej negatywnie wpływa na potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP). Jego wartość wynosi 675 podczas gdy GWP dla czynnika R410A wynosi 2087,5. Zdalny sterownik Standard III wraz z odpowiednimi akcesoriami posiada prosty interfejs ułatwiający sterowanie a także dostarcza różnorodnych informacji oraz oferuje funkcje zarządzania takie jak:
- kontrola zużycia energii elektrycznej
- kontrola wytworzonej energii cieplnej
- trendy roczne.

 

 

Obniżony poziom hałasu
Konstrukcja jednostek typu Monobloc z R32 obniżono poziom hałasu w porównaniu do poprzednich modeli. Jednostki mniejszych wydajności osiągają ciśnienie akustyczne rzędu 50 dB(A), agregaty dwuwentylatorowe to samo ciśnienie mają na poziomie 52 dB(A).

 

 

Do zalet pompy ciepła Therma V Monobloc można zaliczyć m.in. rewolucyjną inverterową sprężarkę R1 typu scroll zapewniającą:

 • Wysoką wydajność (małe obciążenie przy niskiej prędkości/całkowita wydajność),
 • Niski poziom hałasu (możliwa wysoka prędkość),
 • Poprawiony ruch przechylania się zespołu spirali,
 • 20% zmniejszenie ciężaru (w odniesieniu do sprężarki konwencjonalnej).

Wtrysk cieczy z parą (Flash Gas)

W przypadku czynnika chłodniczego R32 bardzo ważne jest, aby prawidłowo kontrolować temperaturę po stronie tłocznej sprężarki. W jednostkach Monobloc R32 w celu efektywnego sterowania temperaturą na wyjściu sprężarki zastosowano technologię wtrysku tzw. „flash gas”, mieszaniny cieczy i pary. Wykorzystanie tej technologii zwiększa zakres roboczy przy ogrzewaniu i poprawia wydajność grzewczą przy niskich temperaturach otoczenia. 

Wtrysk pary

 • Temperatura na wyjściu sprężarki jest bardzo wysoka (160°C).
 • Nieprawidłowości cyklu wtrysku i pracy sprężarki zależą od ochronnej logiki.

 

Wtrysk cieczy z parą (flash gas)
■ Temperatura na wyjściu sprężarki jest poniżej 110˚C
■ Prawidłowa praca cyklu wtrysku

Różne opcje regulacji temperatury

Dla zapewnienia komfortu i wygody użytkownika wprowadzono różne opcje sterowania temperaturą. Uwzględniając europejski styl życia, gdzie preferowany jest komfort termiczny, specjalnie dodano
funkcję jednoczesnej regulacji temperatury powietrza w pomieszczeniu oraz temperatury wody.

 

Szeroki zakres roboczy

Ze względu na osiąganie wartości temperatury wody na wyjściu aż do 65°C, można w pełni pokryć zakres pracy grzejnika średniotemperaturowego. W rezultacie jednostka Monobloc R32 jest bardzo konkurencyjna zarówno w przypadku wymiany, a także jako nowe źródło ciepła. Nowy zdalny sterownik i rozwiązanie LG Wi-fi System Monobloc R32 został wyposażony w nowy standardowy zdalny sterownik z menu w języku polskim, który posiada wiele możliwości:

 • Intuicyjny interfejs – Informacje są wyświetlane z wykorzystaniem prostej grafiki, ikon i tekstu.
 • Łatwe w obsłudze przyciski nawigacyjne.
 • Więcej funkcji energooszczędnych – Automatyczne sterowanie pogodowe i czasowe
 • Wygodne funkcje – Optymalizacja logiki ustawiania harmonogramów pracy (ustawianie okresu, daty, czasu włączenia/ wyłączenia, trybu pracy, temperatury docelowej),
 • Rozwiązanie Wi-fi LG – Dostęp do THERMA V każdej chwili z dowolnego miejsca.

Autorem artykułu jest:

Jakub Lejman

Product Engineer Air Conditioning & Energy LG Electronics Polska Sp. z o.o.

Media branżowe
https://instalreporter.pl/
Magazyn Grupy SBS
https://www.ogrzewnictwo.pl/
Szukaj