Najwieksza w Polsce

Sieć sprzedaży
artykułów sanitarnych,
grzewczych i instalacyjnych!

Grundfos SQ mała średnica, DUŻE korzyści

« wróć

Poszukujesz pompy głębinowej, która zmieści się w odwiertach o niewielkiej średnicy, a jednocześnie Będzie wystarczająco mocna, aby sprostać wymaganiom w każdym z wielu zastosowań? Oto 6 powodów, dla których warto zainstalować pompę Grundfos SQ.

Pompa głębinowa Grundfos SQ jest wyjątkowa na rynku dzięki dużej mocy i szerokiej gamie  wbudowanych funkcji ochronnych, a wszystko to w wytrzymałej 3” konstrukcji. Pompy SQ znane są na rynku polskim już od ponad dwudziestu lat i niezmiennie cenione są przede wszystkim za swoją niezawodność i łatwość montażu. Jest wiele powodów, dla których wykonawcy studni wybierają pompy głębinowe 3” firmy Grundfos.

 

PO PIERWSZE: ZAAWANSOWANA TECHNOLOGIA SILNIKA

Technologie wykorzystane w pompach SQ są innowacyjne, a ich konstrukcja hydrauliczna bardzo różni się od tej stosowanej w konwencjonalnych pompach 4”. Silnik SQ pracuje z prędkością 10700 obr./min. W porównaniu do tradycyjnych pomp, które pracują najczęściej z prędkością 3450 obr./min. jest to niemal trzykrotnie większa prędkość. Tak wysokie obroty wymagają bardzo precyzyjnego wykonania wszystkich elementów mechanicznych pompy. SQ jest wyposażona w silnik z magnesami trwałymi sterowany przez wbudowany konwerter, zamieniający napięcie zasilania jednofazowe na trójfazowe, które następnie zasila silnik pompy. Dzięki temu wszystkie pompy SQ mogą być zasilane z sieci jednofazowej, a jednocześnie korzysta się z wielu zalet silnika trójfazowego, np. zwiększonej sprawności w szerokim zakresie pracy silnika czy ze zwiększonego w stosunku do silników jednofazowych momentu rozruchowego.

PO DRUGIE: TRWAŁE MATERIAŁY, ŁATWY MONTAŻ

Korpus pomp SQ jest wykonany ze stali nierdzewnej, a pływające wirniki i łożyska z materiałów kompozytowych, węglika wolframu i ceramiki. Dzięki temu konstrukcja zapewnia wysoką odporność na ścieranie przez piasek, jednocześnie zmniejszając masę pompy o około 40% w stosunku do pomp konwencjonalnych. Masa największej pompy wynosi 6,7 kg. Możliwy jest montaż pompy przez jedną osobę bez pomocy dźwigu. Pompy SQ mieszczą się w studniach 3” i większych. Jeżeli w starych studniach 4” z osadami istnieje konieczność wymiany pompy, pompa 3” będzie optymalnym rozwiązaniem. Pompa SQ, pomimo że zasilana jest jednofazowo, nie wymaga rozrusznika oraz żadnych innych urządzeń zabezpieczających, gdyż wszystkie zabezpieczenia są standardowo wbudowane w pompę. SQ wymaga mniejszego niż dla innych pomp zewnętrznego zbiornika membranowego. Wszystkie te cechy sprawiają, że montaż jest łatwy i prosty, co obniża całkowity koszt instalacji pompowej.

 

PO TRZECIE: OCHRONA PRZED SUCHOBIEGIEM

SQ ma wbudowaną ochronę przed suchobiegiem. Kiedy w części hydraulicznej pompy nie ma wody, pobór mocy jest mniejszy, a gdy spadnie poniżej poziomu wyłączenia, pompa zatrzyma się po pięciu sekundach. Silnik będzie następnie próbował ponownie uruchomić się, co 5 minut, aż do powrotu wody do pompy. Zabezpieczenie przed suchobiegiem jest aktywowane po 30 sekundach od uruchomienia, aby umożliwić całkowite wypełnienie pompy wodą. Tradycyjne 4” silniki głębinowe bez zewnętrznych zabezpieczeń nie są w stanie wykryć pracy na sucho. Będą one nadal działać, aż do czasu, gdy nadmierne nagrzewanie się silnika wyzwoli ewentualne zabezpieczenie termiczne. W skrajnych przypadkach przeciążenie termiczne prowadzi do uszkodzenia silnika.

PO CZWARTE: WBUDOWANY UKŁAD ŁAGODNEGO ROZRUCHU

Funkcja łagodnego rozruchu zastosowana w SQ znacznie zmniejsza wartość prądu rozruchowego i chroni instalację pompową przed uderzeniami hydraulicznymi. Zmniejsza to zużycie elementów pompy i instalacji oraz zapewnia niezawodny rozruch bez zawirowań. Niski prąd rozruchowy zmniejsza obciążenie elektryczne. Jego nominalna wartość, jak i nominalna wartość prędkości obrotowej pompy, są osiągane po 2–3 sekundach od uruchomienia. Łagodny rozruch SQ nie powoduje utraty momentu rozruchowego, który jest większy niż w przypadku konwencjonalnych 3‑fazowych silników zasilanych bezpośrednio z sieci (DOL, direct on‑line), które prawie natychmiast osiągają maksymalną prędkość.

 

PO PIĄTE: ZABEZPIECZENIE PRZED WZROSTEM I SPADKIEM NAPIĘCIA ZASILANIA

Silnik pompy SQ działa w zakresie napięcia zasilania od 150 V do 280 V z bardzo małym wpływem na wydajność pompy. Dla porównania, konwencjonalny silnik 4 „o nominalnym napięciu zasilania 230 V może zwykle pracować tylko w zakresie 207–244 V. Gdy napięcie zasilania spadnie poniżej 180 V, SQ nadal pracuje z nieco zmniejszoną prędkością, aby chronić silnik przed zwiększonym prądem. Gdy napięcie spadnie poniżej 150 V, silnik wyłącza się całkowicie. Jeśli napięcie zasilania przekroczy 280 V, silnik SQ wyłączy się. Kiedy napięcie powróci do akceptowalnego poziomu, SQ automatycznie uruchomi się ponownie. SQ może również wytrzymać krótkotrwałe przepięcia do 6000 V.

 

PO SZÓSTE: ZABEZPIECZENIE TERMICZNE 

Wirnik silnika pompy SQ, rotor z magnesami trwałymi, wydziela bardzo mało ciepła do otoczenia. W kombinacji z wydajnym wewnętrznym systemem odprowadzania ciepła z rotora, statora i łożysk, zapewnione są optymalne warunki pracy dla silnika. Silnik posiada także dodatkowe wbudowane zabezpieczenie termiczne. Gdy temperatura przekracza krytyczną granicę, silnik wyłączy się. Gdy napięcie zasilania wykracza poza normalny zakres, tradycyjna pompa 4” nadal działa, co może wpłynąć na temperaturę silnika, potencjalnie uszkadzając uzwojenia i skracając okres eksploatacji pompy. Zewnętrzne urządzenia zabezpieczające silnik dla pomp 4” stanowią dodatkowy koszt. W celu uruchomienia pompy po ostygnięciu silnika konwencjonalnego, zabezpieczenia zewnętrzne muszą być resetowanie ręczne. W przypadku zadziałania zabezpieczenia termicznego w pompie SQ, po ostygnięciu pompa uruchomi się ponownie automatycznie. Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych Grundfos, szczególnie w modułach szkoleniowych Grundfos Ecademy www.grundfos.com/pl/learn/ecademy 

 

Materiał ukazał się w I/2021 wydaniu "Magazynu Grupy SBS".

Media branżowe
https://instalreporter.pl/
Magazyn Grupy SBS
https://www.ogrzewnictwo.pl/
Szukaj