Najwieksza w Polsce

Sieć sprzedaży
artykułów sanitarnych,
grzewczych i instalacyjnych!

Thermaflex: wybieramy izolację dla instalacji sanitarnej

« wróć

Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego nie jest łatwy. Podstawowym celem każdej izolacji jest ograniczenie strat energii i wydłużenie żywotności instalacji, a co za tym idzie – stworzenie oszczędności w budżecie inwestora. Jeżeli już na początku określimy wymagania odnośnie materiału, Z którego wykonana jest izolacja, wybór będzie znacznie prostszy.

Izolacja instalacji sanitarnej nie jest zadaniem łatwym. Dlatego podczas wyboru powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę, czy dany materiał jest odpowiednio wytrzymały. Odpowiednio odporna otulina zniweluje ryzyko powtórnego remontu czy wymiany części izolacji. 

 

NA POCZĄTKU – WYTRZYMAŁOŚĆ
Każda izolacja może być narażona na zniszczenia, więc powinna cechować się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Oprócz tego musimy pamiętać, że będzie ona wystawiona na działanie temperatury i wilgoci. Sprawdźmy, czy zakres temperatur pracy jest odpowiednio szeroki. Jeżeli szukamy izolacji do instalacji sanitarnej w domu, powinien wystarczyć przedział od -80°C do 95°C – mówi Cezary Naliwajek, Sales & Marketing Manager Insulation Europe z firmy Thermaflex.

Zwróćmy też uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda). Jego wartości dla różnych materiałów izolacyjnych określa europejska norma ISO 8497. Obowiązuje zasada, że im jest mniejsza wartość, tym lepszym izolatorem jest dane tworzywo i tym mniejsze będą straty energetyczne. To istotny aspekt w kontekście Warunków Technicznych 2021, które weszły w życie od 1 stycznia br., a które określają wymagania, jakie musi spełnić nowo wybudowany budynek. Thermaflex jako producent materiałów izolacyjnych już jakiś czas temu wprowadził na rynek produkty spełniające najnowsze wymagania techniczne. System otulin izolacyjnych ThermaSmart PRO, którego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,035 W/mK przy 10°C oraz 0,038 W/mK przy 40°C, znacząco ogranicza straty energii cieplnej. WT 2021 mają sprawić, że każdy nowo wybudowany budynek będzie energooszczędny, więc tym bardziej trzeba zwracać uwagę na parametr przewodzenia ciepła. Niektórzy producenci podają wartości współczynnika lambda wyłącznie przy niskich temperaturach i dokonują porównania dla różnych produktów. Warto więc zwrócić uwagę czy są one wyznaczone dla tego samego zakresu temperatur.

DBAJ O BEZPIECZEŃSTWO
W nasze domy inwestujemy wiele pieniędzy i serca, dlatego wybierając tworzywo izolacyjne sprawdźmy przede wszystkim jego klasę ogniową. Informuje ona nas, jak materiał zachowuje się w trakcie pożaru. W Unii Europejskiej klasy ogniowe określa norma EN 13501– 1, która precyzuje klasy palności (klasy A‑F), wydzielanie dymu przy spalaniu (klasy s1, s2, s3) oraz występowanie płonących kropli (klasy d0, d1, d2).
Dobry materiał izolacyjny powinien mieć klasę reakcji na ogień co najmniej B‑s3,d0. Mimo najlepszych przygotowań, nie możemy wykluczyć ryzyka wystąpienia pożaru, więc powinniśmy wybierać materiały izolacyjne, które nie rozprzestrzeniają ognia, nie dymią i nie tworzą płonących kropel. Zwiększy to nasze bezpieczeństwo w razie pożaru i ułatwi ewakuację – mówi Karolina Król, Koordynator Marketingu w firmie Thermaflex.


NIE ZAPOMNIJ TEŻ O…
Z każdym rokiem nasilać się będą negatywne efekty zmian klimatycznych. Dlatego sprawdźmy, czy wybrane przez nas tworzywo jest przyjazne dla środowiska. W tym celu warto zwrócić uwagę, czy produkt posiada certyfikat Cradle to Cradle czy Środowiskową Deklarację Produktu (EPD). To dokumenty poświadczają, że wszystkie procesy powstawania materiału nie odbijają się negatywnie na naszej planecie. Dzięki temu produkt jest w stu procentach zdatny do recyklingu i z powodzeniem może być zawrócony do ponownej produkcji. Rury z ciepłą i zimną wodą prowadzone są zazwyczaj w ścianach i posadzkach, a bezpośrednio widoczne są tylko w kotłowniach. Dlatego wszelkie prace remontowe mogą być kosztowne i czasochłonne, a bardzo istotna jest kwestia odpowiedniego montażu. Oprócz tego warto sprawdzić takie parametry jak przepuszczalność czy nasiąkliwość, a także jak izolacja reaguje na działanie pary wodnej. Zapewnienie izolacji o odpowiednich parametrach wydłuży żywotność systemu izolacyjnego, a także ochroni nasze rurociągi przed wilgocią. Powinniśmy zwracać uwagę na wytrzymałość i bezpieczeństwo danego tworzywa. Nie bez znaczenia są jego zgodność z obowiązującym prawem i wpływ na środowisko. Nie należy bagatelizować tego wyboru, bowiem izolacja instalacji sanitarnej montowana jest na lata. Lepiej ją wykonać raz, a dobrze. Pozwoli to uniknąć poprawek i zwiększy oszczędności użytkowników końcowych.

Materiał ukazał się w I/2021 wydaniu "Magazynu Grupy SBS".

Media branżowe
https://instalreporter.pl/
Magazyn Grupy SBS
https://www.ogrzewnictwo.pl/
Szukaj